Masz pomysł na to, jak sprawić, by w Gdyni było ładniej, bezpieczniej lub ciekawiej? Wypełnij i wyślij formularz projektu Budżetu Obywatelskiego 2025! Proces jest prosty, ale warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych szczegółów. Czas jest jeszcze do 25 lutego, a każdy, kto chciałby skorzystać z pomocy, może sięgnąć po materiały – w tym instrukcje wideo – przygotowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych.
Budżet Obywatelski 2025 to szansa dla mieszkańców i mieszkanek Gdyni na bezpośredni wpływ na rozwój miasta. To oni zgłaszają pomysły, a następnie wybierają te, które zostaną zrealizowane. W tym roku do podziału jest około 12,6 mln zł na projekty dzielnicowe i miejskie w dwóch kategoriach: Klimatycznym Budżecie Obywatelskim oraz Jubileuszowym Budżecie Obywatelskim.
Etap składania projektów do gdyńskiego BO2025 trwa jeszcze do południa w dniu 25 lutego. Wniosek może złożyć każda osoba mieszkająca w Gdyni – bez względu na wiek, obywatelstwo czy adres zameldowania. Można zgłaszać projekty dla dowolnej dzielnicy, nawet jeśli się w niej nie zamieszkuje.
– Im pomysł będzie bardziej dopracowany, tym łatwiej będzie wypełnić wniosek. Dlatego, jeśli wniosek miałby dotyczyć np. urządzenia miejsca rekreacji, warto najpierw zastanowić się, jakie elementy powinny się tam znaleźć i dlaczego właśnie takie. Jeśli miałby to być np. cykl warsztatów, to można określić, ile razy w tygodniu miałyby się odbywać, czy konieczny będzie zakup materiałów, a także dlaczego warto wziąć w nich udział – podpowiada Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Wniosek o zgłoszenie projektu do BO2025 można wysłać za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl lub złożyć w jednym z punktów stacjonarnych, w tym w Domach Sąsiedzkich i filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przystaniach. Wniosek można także wysłać pocztą tradycyjną (na adres LIS), elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP lub e-Doręczeń. Wniosek dostępny jest do pobrania na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego, w zakładce „Dokumenty”.
Niezależnie od sposobu wysłania wniosku, formularz jest zawsze ten sam. Należy tam podać:
- cel i opis projektu,
- szacunkowe koszty,
- lokalizację (jeśli to projekt inwestycyjny).
Treści te będą widoczne w systemie podczas głosowania, dlatego powinny być czytelne i wprost wskazywać, dlaczego warto zrealizować ten właśnie projekt. Poprawne uzupełnienie formularza to też wymóg dla pozytywnego przejścia projektu przez etap weryfikacji.
Wniosek o zgłoszenie projektu do BO2025 został skonstruowany tak, by jego uzupełnienie było możliwie proste. Może się jednak tak zdarzyć, że na etapie opracowywania pomysłu pojawią się pytania. W takiej sytuacji warto skorzystać z materiałów przygotowanych przez LIS. Warto rozpocząć od poradnika „Jak złożyć projekt do Budżetu Obywatelskiego w Gdyni” oraz filmu instruktażowego „Jak wypełnić wniosek do BO w formie elektronicznej”, gdzie znajdują się odpowiedzi i wskazówki na najczęściej zadawane pytania.
Co więcej, w „Cenniku kosztów projektu” dostępne są ogólne wyceny popularnych inicjatyw, które można skopiować i użyć do oszacowania kosztów swoich pomysłów. Z filmu „Jak przygotować Mapę z portalem mapowym” można natomiast dowiedzieć się, jak wyznaczyć działkę pod lokalizację swojego projektu inwestycyjnego.
Jeśli po zapoznaniu się z tymi materiałami, wciąż pozostanie jakieś pytanie o gdyński BO2025 bez odpowiedzi – warto skontaktować się z zespołem Działu Diagnoz i Partycypacji LIS w godzinach funkcjonowania jednostki. Można to zrobić telefonicznie (pod numerem tel. 58 727 39 10), mailowo (na adres bo@gdynia.pl) lub pisząc wiadomość do strony na Facebooku Budżet Obywatelski Gdynia.
Wszystkie złożone projekty zostaną poddane weryfikacji formalnej a następnie techniczno-finansowej. Ta trwać będzie do 26 czerwca.
powrót