Miejsce, w którym można zorganizować swoje warsztaty, wziąć udział w spotkaniu lub wypożyczyć książkę czy planszówkę – to jedno. To przede wszystkim przestrzeń, w której integrują się sąsiedzi i sąsiadki, nawiązują nowe przyjaźnie, angażują się w działania na rzecz najbliższej okolicy i miasta. Za nami pierwszy rok działalności Przystani Widna 2A, czyli centrum lokalnej aktywności, które współtworzą gdynianki i gdynianie, Dom Sąsiedzki oraz filia Biblioteki Gdynia. W czwartek (26.09) wspólnie świętowali tę rocznicę.
Przystań Widna 2A to najmłodszy punkt na gdyńskiej mapie miejsc aktywności lokalnej. Działają tam Dom Sąsiedzki koordynowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych oraz filia Biblioteki Gdynia. Przystani nie sposób nie zauważyć, bo mieści się w samym centrum Witomina – na skrzyżowaniu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej. Taki też był zamysł podczas prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji (objęta jest nim zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja). Chodziło o to, aby w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców stworzyć miejsce sąsiedzkich spotkań i aktywności, do którego będzie łatwy dostęp.
– Przystań Widna 2A to pierwsza gdyńska Przystań, którą została zbudowana praktycznie od zera, rozmawiając z mieszkańcami, pytając o ich oczekiwania. To dwa budynki, w których mieszczą się sale warsztatowe, konferencyjne, sąsiedzka kuchnia, gdzie sąsiedzi i sąsiadki mogą się poznawać, integrować i rozwijać – mówi Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych.
Każdego miesiąca tylko Dom Sąsiedzki w Przystani Widna 2A odwiedzany jest około 600 razy, a organizowanych jest 70 wydarzeń. W ostatnim czasie sąsiedzi i sąsiadki spotkali się, by wspólnie uczcić pierwszą rocznicę działalności. Na uczestników czekały warsztaty kreatywne, gawęda i dyskusja o obecnym i dawnym Witominie oraz potańcówka. Nie zabrakło więc okazji do wspólnej zabawy i rozmów o sąsiedztwie i działalności Przystani.
– Każdy miesiąc działalności Domu Sąsiedzkiego to kilkadziesiąt różnych inicjatyw, spotkań i warsztatów. Program jest układany tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ale także w taki sposób, by zawsze było miejsce na realizację pomysłów mieszkańców i mieszkanek – mówi Jędrzej Sołtysiak, kierownik Działu Przestrzeni Społecznych LIS.
Warto dołączyć do grupy Domu Sąsiedzkiego na Facebooku, tam publikowane są informacje o bieżących wydarzeniach i inicjatywach, a także można porozmawiać o swoich pomysłach na działania.
powrót