W najbliższym czasie, w związku z aktualną sytuacją epidemiczną, istotne zmiany czekają także uczestników i uczestniczki projektów realizowanych przez Laboratorium Innowacji Społecznych, w tym UrbanLab Gdynia, Rozwoju Usług Społecznych i Systemu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej.
– Obecna sytuacja jest trudna, ale jestem przekonany, że przestrzeganie zaleceń sanitarnych jest kluczowe dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Stale szukamy sposobów na dostosowanie się do obecnej sytuacji i dalsze działanie, jak najbliżej i dla mieszkańców i mieszkanek. Dlatego część projektów realizowanych przez Laboratorium Innowacji Społecznych prowadzonych jest inaczej niż dotychczas, a kolejne zmiany są jeszcze przed nami. Zachęcam do śledzenia aktualnych komunikatów, o wszystkim będziemy informować na bieżąco – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
– Osobiste spotkania oraz tworzenie miejsc rozwoju i współpracy mieszkańców i mieszkanek są bardzo ważne w naszej codziennej pracy. Do osobistych kontaktów, tak dla nas ważnych w budowaniu relacji, wrócimy gdy tylko będzie taka możliwość. Co ważne, mimo obecnej sytuacji nie zwolniliśmy w działaniach. Można się z nami stale kontaktować telefonicznie, mailowo lub przez Facebooka. Obecnie część z naszego zespołu pracuje zdalnie, część dyżuruje w placówkach. W tym czasie przygotowujemy dla mieszkańców i mieszkanek m.in. nowe scenariusze zajęć i spotkań, rozwijamy projekty i zastanawiamy się co jeszcze możemy poprawić w działaniach, które prowadzaliśmy w ostatnim czasie. Dzięki temu będziemy mogli do Was wrócić z nowymi propozycjami – mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych.
Placówki wsparcia dziennego SPOT i warsztaty dla rodzin w Przystani Opata Hackiego 33 (projekt: Rozwój usług społecznych w Gdyni)
Placówki wsparcia dziennego SPOT, prowadzone przez organizacje pozarządowe oraz Zespół Placówek Specjalistycznych, są dla uczestników nieczynne do odwołania. Wszystkie zajęcia, warsztaty i spotkania projektowe są w związku z tym również wstrzymane.
W sprawie wznowienia zajęć lub kwestiach organizacyjnych, uczestnicy i uczestniczki mogą kontaktować się bezpośrednio z ich prowadzącymi. Pełna lista kontaktów dostępna jest tutaj: https://bit.ly/2U3ZnsE
Nie odbywają się także rodzinne warsztaty tematyczne, które były planowane w Przystani Opata Hackiego 33. Warto jednak zaglądać na grupy Gdynia Przystań Śmidowicza 49 oraz Gdynia Przystań Opata Hackiego 33 na Facebooku. Animatorki razem z sąsiadami i sąsiadkami, wymieniają się tam różnymi sposobami organizacji czasu w domu. Można także napisać mail na adres smidowicza49@lis.gdynia.pl oraz opatahackiego33@lis.gdynia.pl
Uczestnicy projektu, którzy potrzebują wsparcia, mogą telefonicznie porozmawiać ze specjalistami. Zespół Placówek Specjalistycznych uruchomił i prowadzi specjalny numer telefonu. Więcej informacji: https://bit.ly/2wl9NLj
Bezpłatne poradnictwo psychologiczne dla rodziców i opiekunów i warsztaty parkour dla młodzieży (projekt: Gdynia odNowa: Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego)
Warsztaty parkour dla młodzieży są obecnie zawieszone. Instruktorzy są jednak w stałym kontakcie z uczestnikami projektu. W razie jakichkolwiek pytań, można do nich napisać bezpośrednio przez Facebooka GAP Gdyńska Akademia Parkour. Prowadzony jest natomiast nabór do projektu, wystarczy wysłać maila na adres rps@lis.gdynia.pl lub wiadomość na FB Gdyńskiej Akademii Parkour. Chętni zostaną poinformowani o terminie wznowienia zajęć.
Nie odbywają także spotkania konsultacje z psychologiem w Przystani Opata Hackiego 33. Psycholożki przygotowują w tym czasie nowe scenariusze zajęć i spotkań, dostosowane do obecnej sytuacji i aktualnych wyzwań.
Warsztaty i działania dla poszukujących pracy (projekt: System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej)
Rekrutacja do projektu System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej trwa. Wypełnione formularze można wysłać pocztą na adres siedziby LIS, partnerów projektu lub mailowo na adres pracownia@lis.gdynia.pl. Spotkania grupy eksperckiej z chętnymi do udziału w projekcie się nie odbywają. O propozycji terminu spotkania zainteresowani zostaną powiadomieni telefonicznie lub mailowo.
Działania w ramach ścieżki animacji i włączenia społecznego w Przystani Opata Hackiego 33 zostały wstrzymane. Podobnie jak działania ścieżki wsparcia zintensyfikowanego wsparcia społeczno-zawodowego Fundacji Gospodarczej, ścieżki specjalistycznego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, a także ścieżka wsparcia realizowana w Centrum Integracji Społecznej, prowadzonego przez towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie.
Ze wszystkimi można się jednak skontaktować i porozmawiać o projektach.
• Laboratorium Innowacji Społecznych: pracownia@lis.gdynia.pl, tel. 604 414 253
• Fundacja Gospodarcza: sekretariat@fungo.com.pl ; tel. 695 511 172
• Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji: monika.merkel@integracja.org , tel. 505 606 776
• Centrum Integracji Społecznej (towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie) lena.jaroszewska@ab.org.pl ; tel. 515 760 789
Uczestnicy i uczestniczki ścieżki animacji i włączenia społecznego mogą dodatkowo zaglądać na grupę Gdynia Przystań Opata Hackiego 33 na Facebooku. Tam sąsiedzi i sąsiadki dzielą się pomysłami na kreatywne sposoby spędzania czasu w domu.
Działania dla miejskich liderów zmian i spotkania w UrbanCafe (projekt: UrbanLab Gdynia)
Wydarzenia UrbanCafe zostały wstrzymane. Nowe terminy otwartych spotkań zostaną opublikowane na FB UrbanLab Gdynia.
We wszystkich sprawach związanych z działalnością UrbanLabu można kontaktować się za pośrednictwem maila urbanlab@lis.gdynia.pl.
Konkurs na sąsiedzkie inicjatywy (Fundusz Sąsiedzki „Gdynia OdNowa”)
Pierwszy tegoroczny nabór sąsiedzkich inicjatyw w ramach konkursu Fundusz Sąsiedzki „Gdynia OdNowa” już się zakończył. Pięć pomysłów będzie mogło zostać zrealizowanych! W związku z aktualną sytuacją konieczne są jednak zmiany w założonych przez autorów harmonogramach. Szczegóły ustalamy z autorami i autorkami zwycięskich projektów.