Szukaliśmy ukrytych bunkrów, poznaliśmy tajemnice trzech rewitalizowanych dzielnic. Zainspirowaliśmy się do poszukiwań nowych rozwiązań, które mogą uczynić życie osób niepełnosprawnych prostszym, a nawet… wybudowaliśmy własną plażę! To zaledwie skrót atrakcji, w których wzięli udział uczestnicy Dni Otwartych Funduszy Europejskich, organizowanych przez Laboratorium Innowacji Społecznych.
Dni Otwartych Funduszy Europejskich to największe wydarzenie, które ma przybliżyć mieszkańcom projekty realizowane z unijnych funduszy. Laboratorium Innowacji Społecznych także korzysta z tego wsparcia – m.in. w projektach rewitalizacji, rozwoju usług społecznych oraz Inkubatora Innowacji Społecznych.
Stąd zaprosiliśmy mieszkańców Gdyni na aż pięć wydarzeń: trzy spacery innymi szlakami rewitalizacji, rodzinne warsztaty artystyczne oraz inspirujące spotkanie z innowatorami.
Podczas tego pierwszego wydarzenia uczestnicy poznali m.in. tajemnice Oksywia, Chyloni oraz Witomina-Radiostacji – miejsc objętych Gminnym Programem Rewitalizacji, w których dodatkowo niebawem powstaną Przystanie, czyli część z sieci gdyńskich centrów sąsiedzkich. Nieprzypadkowo miejsca zbiórki wykładów terenowych znalazły się w miejscach, w których te instytucje powstają – przy ul. Śmidowicza 49 (Oksywie), Opata Hackiego 33 (Chylonia) oraz między ulicami Widną i Rolniczą (Witomino-Radiostacja).
Historię dzielnic opowiedział badacz dziejów Gdyni Michał Miegoń, który od lat przybliża mieszkańcom ciekawostki historyczne. Natomiast o centrach sąsiedzkich opowiedzieli uczestnikom Bianka Witkowska, Joanna Pytel oraz Michał Rusak z LIS. Spacery odbyły się w dniach 12 i 13 maja (sobota-niedziela).
– Na terenach rewitalizowanych, wbrew pozorom, kryje się wiele tajemnic. Podczas tych trzech spacerów można było przekonać się, gdzie stała gdyńska szubienica i wyrzutnia u-bootów. Zobaczyliśmy także ostatni, piękny domek szachulcowy. Ciekawostką był także oksywski… orkiestron z „funkcją” napełniania słoną wodą – podsumowuje Michał Miegoń.
– Gdyńska rewitalizacja to nie tylko twardy proces inwestycyjny, ale również szereg działań społecznych. Zależy nam na tym, by poza niezbędnymi remontami, mieszkańcy dzielnic rewitalizowanych zintegrowali się z sąsiadami, poczuli więź z miejscem zamieszkania oraz żeby otworzyli się na nowe inicjatywy lub nawet zaczęli organizować własne. Stąd właśnie m.in. warsztaty i spotkania dla mieszkańców – mówiła Joanna Pytel z Laboratorium Innowacji Społecznych.
Wiele atrakcji czekało także w sobotę w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych. Tam można było wziąć udział w spotkaniu z innowatorami, których nowatorskie projekty już od około roku rozwijają się pod skrzydłami Inkubatora Innowacji Społecznych.
Natomiast na dzieci i rodziców czekały warsztaty plastyczne, podczas których można było stworzyć własne komiksy lub wykonać niezwykłą instalację… plaży.
– Warsztaty są częścią projektu „Rozwój usług społecznych w Gdyni”, w ramach którego rozwijamy ofertę zajęć dla rodzin w placówkach wsparcia dziennego i nowopowstającym centrum sąsiedzkim na Oksywiu. Tego rodzaju zajęcia to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną. Twórczo i przede wszystkim wspólnie – mówi Monika Nowakowska z LIS.
powrót