Na początku lutego odbyło się spotkanie z niewielką społecznością rewitalizowanej części Babich Dołów. W spotkaniu uczestniczył dyrektor zarządzający miasta ds. społecznych, Tomasz Augustyniak, oraz przedstawiciele Działu Rewitalizacji Laboratorium Innowacji Społecznych i Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. Na spotkaniu licznie stawili się mieszkańcy zainteresowani planami rewitalizacyjnymi.
Podobszar rewitalizacji na Babich Dołach obejmuje przede wszystkim zespół dworsko-folwarczny Nowe Obłuże. Część folwarku, w której znajdują się budynki mieszkalne stanowi własność komunalną. Teren obejmujący dawne zabudowania gospodarskie folwarku stanowi własność prywatną. Dodatkowo, w granicę podobszaru ujęto tereny zielone i teren klifu o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Potrzebę objęcia tej dzielnicy programem rewitalizacji zgłosili sami mieszkańcy.
Podczas spotkania z mieszkańcami Babich Dołów mieszkańcy poznali pomysł na działania rewitalizacyjne w rejonie ulicy Rybaków 3-8, który znajdzie odzwierciedlenie w projekcie aktualizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji. Głównym celem interwencji rewitalizacyjnej będzie poprawa warunków zamieszkania w zasobie komunalnym, przy jednoczesnym ograniczeniu przesiedleń w inne części miasta mając na względzie silne przywiązanie tej małej społeczności do Babich Dołów. Ważnym aspektem jest również ochrona wartości historycznych zespołu dworsko-folwarcznego. Funkcję mieszkaniową planuje się pozostawić w tzw. czworakach poprzez remont istniejących i wybudowanie dwóch dodatkowe budynki. Dwór i Dom Zarządcy planowane są do przekształcenia pod funkcje usługowe, w tym publiczne. Finansowanie przedsięwzięcia planowane jest ze środków budżetu gminy, przy wsparciu funduszów krajowych.
W odpowiedzi na pytania mieszkańców, przedstawiciele miasta wyjaśnili kilka istotnych kwestii. Zakłada się, że istniejące budynki będą wymagać generalnych remontów. Ogrzewanie zakłada się z odnawialnych źródeł energii wykorzystując rozwiązania, takie jak pompy ciepła czy fotowoltaika. Rozważane jest też podłączenie gazu. Podkreślono, że każdy mieszkaniec, który posiada umowę najmu, ma zagwarantowaną stabilną sytuację mieszkaniową i nie zostanie przesiedlony bez jego zgody.
Spotkanie zakończyło się zapewnieniem ze strony miasta o gotowości do udzielania wsparcia mieszkańcom w trakcie całego procesu rewitalizacji. Wszystkie opinie i głosy, które pojawiły się na spotkaniu, zostaną dokładnie przeanalizowane jeszcze przed konsultacjami społecznymi aktualizowanego właśnie Gminnego Programu Rewitalizacji, które przeprowadzane będą na przełomie marca i kwietnia 2025 roku. Przedłożenie projektu GPR Radzie Miasta do uchwalenia planowane jest na czerwiec 2025 r.


