Plansza, na której znajdują się stworzone przez mieszkańców symbole Witomina, informacja o inwestycji, pamiątkowa fotografia Biblioteki Gdynia – między innymi to kryje kapsuła czasu, która w południe we wtorek, 18 maja 2021 roku, została wmurowana, wraz z kamieniem węgielnym, pod budowę Przystani Widna 2A w centrum Witomina. Budowa trwa od początku marca br. Latem przyszłego roku mieszkańcy zostaną zaproszeni do nowego Centrum Sąsiedzkiego i filii Biblioteki Gdynia.
Przejeżdżając przez Witomino nie sposób nie zauważyć prac, które od kilku tygodni toczą się w samym centrum dzielnicy. Pod adresem Widna 2A, u zbiegu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej, trwa budowa Przystani – kolejnego tego typu miejsca w ogólno gdyńskiej sieci, trzeciego na obszarach rewitalizacji, ale pierwszego powstającego zupełnie od nowa.
Na początku marca tego roku podpisano umowę z wykonawcą – wyłonioną w przetargu firmą BUDREM-RYBAK sp. z o. o. sp. k. z Luzina; w tym samym miesiącu rozpoczęły się prace na terenie budowy. We wtorek, 18 maja 2021, w samo południe, wmurowano kamień węgielny pod fundamenty Przystani Widna 2A.
– Gdy podejmowaliśmy decyzję o stworzeniu w Gdyni sieci Przystani: miejsc sąsiedzkich spotkań, aktywności, integracji, ale też wsparcia i świadczenia usług społecznych blisko miejsca zamieszkania – sieci, która oplecie całe miasto, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakiej próbie zostanie poddana. Ostatnich kilkanaście miesięcy to czas wymuszonego pandemią dystansu, ograniczenia bliskich kontaktów, osłabienia relacji. Wierzę, że przed nami powolny i roztropny powrót do normalności. Kolosalną rolę odgrywać w nim będą właśnie Przystanie jak ta, która powstaje w samym sercu Witomina. Znów stworzą warunki do bycia razem, inicjowania i podejmowania wspólnych aktywności, budowania wspólnoty – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Dziś wmurowujemy kamień węgielny pod budowę Przystani Widna 2A. Centrum Sąsiedzkie i biblioteka, które będą tu działać, dadzą lokalnej społeczności zupełnie nowe możliwości twórczego spędzania czasu. W fundamenty Przystani wmurowujemy także kapsułę czasu. Jest w niej między innymi plansza z nowymi symbolami Witomina, stworzonymi przez mieszkańców dzielnicy. Jestem przekonany, że gdy za kilka lat powstaną kolejne, będzie wśród nich Przystań Widna 2A.
Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji podkreśla, że utworzenie w dzielnicy miejsca sąsiedzkich spotkań było jedną z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców podczas konsultacji Gminnego Programu Rewitalizacji, którym objęta jest część Witomina.
– Przystanie łączą, zachęcają do wyjścia z domu i wspólnego działania, dają możliwości zdobycia nowych umiejętności, podniesienia kompetencji, wyjścia z życiowego zakrętu – mówi wiceprezydent Michał Guć. – To wszystko jest szczególnie istotne na obszarach rewitalizacji. Jednym z celów jest podniesienie atrakcyjności objętych nią części miasta. Działalność Przystani, z bogatą, bezpłatną ofertą tworzoną przez mieszkańców, niewątpliwie tę atrakcyjność podnosi. Wmurowanie kamienia węgielnego na budowie Przystani Widna 2A to ważny dzień dla Witomina, dla realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji i rozwoju sieci gdyńskich Przystani.
- Rewitalizacja części miast to nie jest tylko moda europejska, to nie jest wymów wynikający z architektury Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, ale też naprawianie spuścizny po poprzednim ustroju – zauważa Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, obecny na wtorkowym wmurowaniu kamienia węgielnego. – Wychodzimy od badań społecznych i analizy potrzeb społecznych. W odpowiedzi na nie staramy się dopasować tkankę inwestycyjną, w oparciu o Gminne Programy Rewitalizacji. W planowanym obecnie Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2021-2027 przewidzimy dużą pulę na rewitalizację.
Na Witominie powstają dwa dwukondygnacyjne budynki, w których znajdą się Centrum Sąsiedzkie oraz filia Biblioteki Gdynia. Będą tworzyć spójną całość. Wyróżnią je: jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania drewnianą, ażurową kurtyną, oraz duże okna. Łączna powierzchnia użytkowa obu budynków to blisko 900 m kw. Na mieszkańców będą tam czekać m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań, sale do ćwiczeń oraz bogaty księgozbiór Biblioteki Gdynia.
– Do nowej siedziby Biblioteki Gdynia na Witominie przeniesione zostaną filie znajdujące się przy ul. Narcyzowej i w Leśniczówce – informuje Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia. – Przestronna i nowoczesna przestrzeń biblioteki pozwoli na rozwój oferty dla czytelników zarówno pod kątem zbiorów, jak i działalności kulturalnej i edukacyjnej. Chcemy również wykorzystywać patio i wychodzić z ofertą na zewnątrz, co dotychczas nie było możliwe w żadnej z witomińskich bibliotek. Bardzo się cieszę, że biblioteka wejdzie w kompleks Przystani – takie połączenia świetnie się sprawdzają, doskonale uzupełniamy swoją działalność z korzyścią dla mieszkańców.
Na terenie między budynkami pojawi się dużo zieleni. Będą miejsca do siedzenia wraz z dodatkową małą architekturą oraz tryskacze posadzkowe – podobne do tych, które są atrakcją placu Kaszubskiego.
Projekt budynków powstał na podstawie pracy, która zwyciężyła w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Główną nagrodę sąd konkursowy przyznał projektowi stworzonemu przez studia Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio.
Budowa Przystani Widna 2A będzie kosztować 7 245 000 zł. Prace, które rozpoczęły się w marcu br., mają potrwać 14 miesięcy.
Zmiany, które toczą się właśnie u zbiegu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej to część szerszego katalogu działań rewitalizacyjnych zaplanowanych dla zachodniej części dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja. O ich szczegółach można przeczytać na stronie lis.gdynia.pl/rewitalizacja
Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
powrót