To miejsce, które przyciąga spacerowiczów z najbliższej okolicy, ale także turystów. Przede wszystkim jest wygodnym, urokliwym i bezpiecznym przejściem dla okolicznych mieszkańców o różnych potrzebach związanych z poruszaniem się. Park Leśny na Oksywiu, inwestycja zrealizowana w ramach realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdynia, została doceniona po raz kolejny. Przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych odebrali wyróżnienie regionalnego etapu konkursu LODOŁAMACZE 2024 za realizację oksywskiej przestrzeni.
Kampania na rzecz osób z niepełnosprawnościami Lodołamacze propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby oraz aktywizację osób z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w życiu codziennym. Organizowany jest przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, a odbywa się pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy.
Park Leśny w Oksywiu – inwestycja zrealizowana przez Laboratorium Innowacji Społecznych – została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii „Przyjazna przestrzeń – dostępność” w regionalnym etapie konkursu. Wręczenie nagród odbyło się 5 września 2024 roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego – Copernicanum w Bydgoszczy.
– Cieszymy się, gdyńskie działania zostały docenione, ale przede wszystkim cieszy fakt, że rozwiązanie to istotnie zmienia na lepsze życie mieszkańców okolicy. Wiele wyzwań jeszcze przed nami, dlatego nie zwolnimy tempa – mówi wiceprezydent Gdyni Tomasz Augustyniak.
Park Leśny to jedna z inwestycji zrealizowanych w ramach Gminnego Program Rewitalizacji (GPR) Miasta Gdynia na lata 2017-2026. Działanie zakładało integrację Oksywia dolnego i górnego poprzez utworzenie traktu oraz parku leśnego pomiędzy ulicami Żeglarzy i Bosmańską. Podczas konsultacji prowadzonych na tym obszarze, mieszkańcy zwracali uwagę, że w celu zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych, pokonują ponad 30-metrową różnicę wysokości między dwoma częściami dzielnicy pieszo, przez las.
– Przejście było niewygodne, niebezpieczne i wykluczające osoby ze szczególnymi potrzebami. Park Leśny jest odpowiedzią na te problemy. Głównym założeniem było stworzenie bezpiecznego i dostępnego sposobu powiązania dwóch części dzielnicy. Pomimo skomplikowanych warunków wyjściowych, jakim były znaczne nachylenie zbocza, bliskie sąsiedztwo terenów osuwiskowych i gęste zadrzewienie, udało się wprowadzić rozwiązania, które umożliwiają pokonanie ponad 30 m wysokości osobom o różnej sprawności i kondycji, w sposób komfortowy i bezpieczny. Ujawniono też potencjał rekreacyjny lasu, który z przestrzeni postrzeganej jako niebezpieczna stał się uczęszczaną trasą spacerową – mówi Bianka Witkowska, kierowniczka Działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych.
Za koncepcję, wybraną w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, ogłoszonym przez LIS, odpowiedzialna jest gdańska Pracownia Projektowa Kaja Pobereżny w składzie arch. Kaja Pobereżny, arch. Michał Podgórczyk, arch. Bogna Olejarz oraz arch. Agnieszka Mrozek. Za projekt budowlany i wykonawczy odpowiada Autorska Pracownia Architektury CAD sp. z o.o. w składzie arch. Krzysztof Popiński, arch. Martyna Sawicka oraz arch. Anna Jackiewicz.
GŁOSUJ NA GDYŃSKĄ REWITALIZACJĘ W REGIOSTARS
Warto pamiętać, że to kolejne wyróżnienie dla Parku Leśnego w Gdyni. W ostatnich miesiącach inwestycja ta zdobyła nagrodę m.in. w konkursie Lider Dostępności 2024. Co więcej, obecnie gdyńska rewitalizacja jest w finale konkursu organizowanego przez Komisję Europejską, REGIOSTARS. Zwycięzcę wyłoni jury podczas gali 9 października w Brukseli, ale równolegle trwa głosowanie publiczności – do 8 października każdy może oddać głos na program Gdynia OdNowa za pośrednictwem strony internetowej: https://tinyurl.com/glosujenaGdyniaOdNowa
powrót