Budżet Obywatelski jest rozwijany w Gdyni od 2014 roku. To forma konsultacji społecznych, w których mieszkańcy i mieszkanki co roku decydują o tym, na co przeznaczyć wydzieloną kwotę z budżetu miasta. Mogą angażować się w proces zarówno zgłaszając swoje pomysły, jak również decydując w głosowaniu o wyborze najlepszych. Celem postawionym przed Budżetem Obywatelskim jest aktywizacja mieszkańców oraz budowanie więzi w lokalnej społeczności i poczucia współodpowiedzialności za otoczenie.
Budżet Obywatelski prowadzony jest na podstawie Ustawy o samorządzie gminnym, która wprowadza ten mechanizm jako obowiązkowy dla miast na prawach powiatu. W Gdyni Budżet Obywatelski regulują dwie uchwały Rady Miasta (w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia procesu i w sprawie ustalenia wysokości budżetu obywatelskiego na zadania wybierane w ramach danej jego edycji) oraz – stanowiące ich uszczegółowienie – zarządzenie Prezydenta Miasta. Ramowe zasady procesu obecnie określa wieloletnia Uchwała nr XXIII/749/20 Rady Miasta Gdyni z dnia 28 października 2020 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego, której zmiana została uchwalona 23 grudnia 2020 r.
Doświadczenia z przeprowadzania procesu z ostatnich lat wykazały potrzebę rozważenia wprowadzenia zmian w jego zasadach, wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym przez wszystkie strony w nim uczestniczące tj. mieszkanki i mieszkańców, przedstawicieli wydziałów UM i jednostek miejskich, Rady ds. Budżetu Obywatelskiego, radnych miasta oraz radnych rad dzielnic.
Przedmiotem konsultacji społecznych jest projekt uchwały wprowadzający zmiany do zasad i trybu przeprowadzania Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. W trakcie trwania konsultacji mieszkańcy i mieszkańcy Gdyni będą mieć możliwość wyrażenia swoich opinii na temat zaproponowanych zmian. Konsultacje dadzą również przestrzeń do zgłoszenia poprawy pozostałych zapisów w uchwale.
Uwagi i opinie będą zbierane w formie formularza konsultacyjnego (dostępnego w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy Gdyńskiej Platformy Dialogu) oraz podczas otwartych spotkań konsultacyjnych w przestrzeni miasta.
Opis zmian, wykaz zebranych uwag oraz odpowiedzi zespołu Budżetu Obywatelskiego zostaną wykazane w raporcie z konsultacji społecznych.