Urban Lab zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Współdzielenie–wymiana–współpraca” poświęcone wymianie jedzenia (foodsharing).

Co zrobić z pozostałościami w lodówce po świętach? Gdzie przekazać żywność przed wyjazdem na długie wakacje? Czy w mieście można zjeść za darmo? Skąd brać owoce i warzywa bez zaangażowania w to środków finansowych? Podczas spotkania zastanowimy się wspólnie nad tymi pytaniami oraz porozmawiamy o wymianie i pozyskiwaniu żywności, ale również – jej „ratowaniu” i niemarnowaniu.

Naszymi gośćmi będą Bank Żywności w Trójmieście oraz Jadłodzielnia Foodsharing Toruń. Dowiemy się czym są i jak działają sklepy społeczne oraz jadłodzielnie/lodówki foodsharingowe (współdzielone).

„Współdzielenie – wymiana – współpraca” to cykliczne spotkania, w których wspólnie będziemy się zastanawiać nad trzema hasłami przewodnimi. Tematyka spotkań krążyć będzie wokół takich zagadnień, jak:
• oszczędzanie (własnych finansów, jak i szerzej – Ziemi),
• świadoma konsumpcja,
• refleksja nad stanem i zmianami środowiska naturalnego.

To, co odróżnia tematy podejmowane w ramach cyklu od wymiany jaką znamy z kręgu rodziny i znajomych, to szerszy zakres i zasięg działania. W ramach cyklu poznamy ludzi i organizacje, które starają się odkrywać na nowo wymianę i współdzielenie w miejskiej rzeczywistości. Poruszymy wątki współdzielenia jedzenia, posiłków, przedmiotów (ubrań, książek), zbierania i uprawy roślin w mieście, nie-marnowania/zero-waste.

Prowadzenie: Joanna Krukowska (LIS)

Wydarzenie na Facebooku [KLIK]

powrót