Blok blokowi nierówny. Spotkanie z Beatą Chomątowską, autorką książki „Betonia. Dom dla każdego”

Osiedla blokowe – szczytowe osiągnięcie masowego budownictwa czy źródło nieszczęść mieszkańców miast? Obrośnięte rozmaitymi mitami, stanowiące zarówno przedmiot analiz socjologicznych, jak i inspiracje dla filmów i piosenek, bloki wtopiły się już w otaczający nas krajobraz. Jak zmieniły przestrzeń, w której żyjemy? Jak wpłynęły na historię współczesnej architektury? Czym różnią się od siebie różne osiedla i jak się na nich żyje w Polsce, a jak w Niemczech czy USA?

O tym wszystkim porozmawiamy z Beatą Chomątowską, autorką reportażu „Betonia. Dom dla każdego” (https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/betonia), za którą została nominowana do tegorocznej Nagroda Literacka Gdynia w kategorii esej.

Beata Chomątowska – pisarka i dziennikarka, współzałożycielka oraz prezeska Stowarzyszenia Stacja Muranów. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest autorką książek „Stacja Muranów”, „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie”, „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy” oraz „Betonia”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne. Urodzona w Krakowie, mieszka w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Ewa Stokłuska z Laboratorium Innowacji Społecznych.

powrót