Kilka dni temu na dachu Urzędu Miasta Gdyni zamieszkały rodziny pszczele. Na specjalnie przygotowanym podeście stanęły cztery ule, w których żyć i pracować może od około 160 do nawet 240 tysięcy owadów. Po krótkiej aklimatyzacji pszczoły ruszyły do pracy wśród drzew i krzewów pobliskiego parku. Wszystko dzięki zmianom w miejskiej uchwale, umożliwiającym hodowanie tych owadów w mieście, w tym m.in. na dachach budynków. Teraz zajmą się one zapylaniem pobliskich drzew i kwiatów oraz produkcją prawdziwie gdyńskiego miodu.

Pszczoły w mieście mają bardzo dobre warunki do życia. Rośliny nie są opryskiwane substancjami chemicznymi, dzięki czemu wytwarzają one więcej miodu niż ich siostry w pasiekach wiejskich. W trakcie spotkania poznamy codzienne życie tych pożytecznych owadów. Dowiemy się również jakie rośliny w naszym ogrodzie są doskonałym źródłem nektaru i pyłku dla pszczół.

Gościem spotkania będzie Pan Jan Dąbrowski – trójmiejski youtuber, twórca kanału poświęconego pszczołom oraz roślinom miododajnym oraz wielki miłośnik pszczół i kwiatów (Dzikie Pszczoły) oraz Pan Robert Klimek, który opiekuje się pasieką na dachu gdyńskiego magistratu. Spotkanie poprowadzi Dorota Marszałek-Jalowska z Referatu Ekorozwoju Wydziału Środowiska UM w Gdyni.

Spotkanie „Pszczoły miodne, dzikie zapylacze i rośliny miododajne” organizowane jest z okazji Światowego Dnia Środowiska ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku [KLIK]

Autorem fotografii wykorzystanej do ilustracji wydarzenia jest Jan Dąbrowski.

powrót