Podmiotowe traktowanie braci mniejszych, a przez to także potrzeby ich opiekunów, są istotne dla dobrego współfunkcjonowania ludzi i zwierząt w przestrzeni miejskiej. Przyjazny i dobrze wychowany pies jest już powszechnie obecnym czworonożnym uczestnikiem kultury miejskiej, sprawiając, że przesuwa się granica dostępności miejsc dla osób posiadających psiego towarzysza.

Zgodnie z promowaną przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (ang. World Organisation for Animal Health, OIE) koncepcją „Jedno Zdrowie” (ang. „One Health”) zdrowie ludzi i zwierząt są od siebie uzależnione i powiązane z wydolnością ekosystemów, w których żyją. W myśl tego założenia ograniczenie rozprzestrzeniania patogenów wśród zwierząt może korzystnie wpływać na zmniejszenie zachorowalności u ludzi.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, co możemy robić, by swobodnie, czysto i zdrowo koegzystować ze zwierzętami w mieście. Jakie działania mogą podejmować zarówno ci, którzy posiadają zwierzęta jak i ci, którzy sporadycznie dzielą z nimi przestrzeń, aby wszyscy – ludzie, a zwłaszcza dzieci, ale i zwierzaki domowe – mogli cieszyć się dobrym zdrowiem.

Gościem spotkania będzie lek. wet. Artur Zalewski – członek zarządu Stowarzyszenia Polska Rada Konsultacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących – ESCCAP Polska, dyrektor biura Polskiego Stowarzyszenia Producentów I Importerów Leków Weterynaryjnych „POLPROWET”, promotor piesuarów i parków dla psów.

Prowadzenie: Dorota Marszałek-Jalowska z Referatu Ekorozwoju Wydziału Środowiska UM w Gdyni realizującego m.in. program edukacyjno-informacyjny PIES W WIELKIM MIEŚCIE.

Spotkanie „Człowiek i pies w mieście – o współdzieleniu przestrzeni” w UrbanLabie jest organizowane z inicjatywy mieszkańców Gdyni, a do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby razem z urzędnikami pracować nad wyzwaniami i rozwiązaniami dotyczącymi wspólnego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej ludzi i zwierząt.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku [KLIK]

powrót