Gminny Program Rewitalizacji to dokument, który od lat wyznacza kierunek zmian na obszarach Gdyni wymagających szczególnego wsparcia. Dzięki niemu udało się już zrealizować kilkadziesiąt inwestycji i projektów społecznych, a teraz przyszedł czas na jego aktualizację. W marcu rozpoczną się konsultacje społeczne zapisów GPR na lata 2025-2030+, a do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Gdyni. Odbywać się będą spotkania konsultacyjne, ale swoje uwagi i sugestie będzie można także wysłać za pośrednictwem formularza online.
Celem gdyńskiego procesu rewitalizacji jest poprawa jakości życia mieszkańców na obszarach, które – z różnych powodów – wymagają wsparcia. Od 2017 roku Gminny Program Rewitalizacji realizowany jest w części Witomina, Oksywia, Babie Dołach, ale także na osiedlach Zamenhofa-Opata Hackiego i Meksyk na Chyloni oraz Wzgórzu Orlicz-Dreszera na Leszczynkach. Dotąd w jego ramach zrealizowanych zostało 45 działań inwestycyjnych i społecznych, a także sześć projektów ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej. Ich łączna wartość to około 100 milionów złotych.
Aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji pozwoli na kontynuację działań rewitalizacyjnych, a także umożliwi ubieganie się o kolejne dofinansowania z funduszy unijnych. Projekt dokumentu został przygotowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostkę koordynującą proces gdyńskiej rewitalizacji Gdynia OdNowa. Teraz mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie i uwagi, które wpłyną na ostateczny kształt GPR.
– Gminny Program Rewitalizacji to dokument, który pozwala nam działać w sposób kompleksowy, łącząc modernizację infrastruktury z inicjatywami społecznymi. To strategia oparta na realnych potrzebach mieszkańców, tworzona wspólnie z nimi i dla nich. Dzięki GPR możemy skutecznie zmieniać wybrane obszary miasta, poprawiając jakość życia i wzmacniając lokalne wspólnoty. To proces długofalowy, który wymaga zaangażowania, ale efekty pracy, jakie już dziś widzimy, potwierdzają, że warto – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
– Partycypacja społeczna to nie tylko wymóg ustawowy, ale też bardzo ważna dla nas część procesu rewitalizacji. Mieszkańcy wiedzą, jakie zmiany są potrzebne w dzielnicach, dlatego ich głos w tym procesie jest kluczowy. Chcemy, by aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji była nie tylko formalnym dokumentem, ale rzeczywistym odzwierciedleniem potrzeb i aspiracji lokalnych społeczności. Liczymy na otwartą dyskusję i konstruktywne sugestie, które pomogą nam wspólnie kształtować przyszłość tych obszarów – mówi Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający ds. społecznych Miasta Gdynia.
Konsultacje zapisów GPR rozpoczną się w marcu. Od 21 marca do 27 kwietnia będzie można wypełnić ankietę konsultacyjną za pośrednictwem Gdyńskiej Platformy Dialogu (www.konsultujemy.gdynia.pl). Tam także dostępne będą wszystkie dokumenty i informacje o procesie.
W tym czasie odbywać się będą także spotkania konsultacyjne na obszarach rewitalizowanych, podczas których wszyscy zainteresowani będą mogli zadawać pytania dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji, porozmawiać z przedstawicielami Laboratorium Innowacji Społecznych, a przede wszystkim – wyrazić swoje opinie, sugestie i uwagi.
– W aktualizowanym dokumencie Gminnego Programu Rewitalizacji zawarliśmy m.in. poprawę warunków mieszkaniowych, zagospodarowanie przestrzeni publicznych oraz uzupełnienie braków infrastruktury technicznej. Dokument określa także dostęp do usług społecznych i asystenckich, wsparcie aktywności sąsiedzkiej i pomoc rodzinom. Zapraszamy mieszkańców do udziału w konsultacjach. Wasze zaangażowanie to coś, co wyróżnia proces gdyńskiej rewitalizacji – mówi Maciej Kochanowski, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych.
Otwarte spotkania informacyjne, podczas których mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu GPR, odbędą się:
- 25 marca, godz. 17.00 – Przystań Opata Hackiego 33, ul. Opata Hackiego 33, dla obszaru obejmującego osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego,
- 27 marca, godz. 17.00 – Przystań Śmidowicza 49, ul. Śmidowicza 49, dla obszaru rewitalizacji obejmującego część dzielnicy Oksywie,
- 1 kwietnia, godz. 17.00 – Budynek Straży Pożarnej (Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 Gdynia-Chylonia), ul. Hutnicza 30, dla obszaru obejmującego osiedle Meksyk,
- 3 kwietnia, godz. 17.00 – Przystań Widna 2A, ul. Widna 2A, dla obszaru obejmującego północno-zachodnią część dzielnicy Witomino,
- 8 kwietnia, godz. 17.00 – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 6, ul. Zielona 53, dla obszaru rewitalizacji obejmującego część dzielnicy Babie Doły,
- 10 kwietnia, godz. 17.00 – Szkoła Podstawowa nr 29, ul. Piotra Ściegiennego 8, dla obszaru obejmującego część dzielnicy Leszczynki – Wzgórze Orlicz-Dreszera.
Co więcej, zaplanowane zostało także specjalne spotkania – pierwsze dla przedstawicieli Rad Dzielnic, w granicach których znajdują się podobszary rewitalizacji (15.04, godz. 17.00) oraz drugie, dla podmiotów o charakterze doradczym i organizacji pozarządowych (16.04, godz. 17.00, gdzie obowiązują zapisy za pośrednictwem Gdyńskiej Platformy Dialogu). Oba spotkania odbędą się w UrbanLab Gdynia, przy al. Zwycięstwa 96/98.
powrót