294 projekty, które w ostatnich miesiącach przygotowywali i uzupełniali mieszkańcy, pozytywnie przeszły weryfikację ogólną. Ten etap się właśnie zakończył, a tym samym poprawnie złożone wnioski dzielnicowe i miejskie zostaną skierowane do analizy techniczno-finansowej. Wkrótce też odbędą się warsztaty dopracowywania projektów miejskich.
Projekty do BO2025 można było składać przez blisko miesiąc, od godz. 12:00 27 stycznia do godz.11:59 25 lutego. W tej edycji nadesłanych zostało 311 projektów dzielnicowych oraz 11 miejskich: trzy w zakresie Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, a osiem w ramach Jubileuszowego Budżetu Obywatelskiego. Z zakończeniem etapu składania wniosków rozpoczęła się ich weryfikacja.
Najpierw wnioski mieszkańców były sprawdzane przez specjalistki Laboratorium Innowacji Społecznych pod kątem formalnym, w tym m.in. poprawnego wskazania lokalizacji projektu i dołączenia niezbędnych załączników. Ten etap właśnie się zakończył, a w efekcie do dalszej weryfikacji skierowanych zostało 284 projektów dzielnicowych, 8 miejskich JBO i 2 miejskie KBO. W przypadku jednego projektu, zgodnie z decyzją dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych, został wydłużony czas weryfikacji.
– Sprawdzaliśmy każdy projekt, a w razie stwierdzenia braków, kontaktowaliśmy się z ich autorami i autorkami z prośbą o uzupełnienia. Drugi etap weryfikacji będzie natomiast polegać na sprawdzeniu projektów przez urzędników odpowiednich komórek Urzędu Miasta lub jednostek miejskich. To bardzo ważny etap, bo w efekcie pod wrześniowe głosowanie trafiają tylko te projekty, które są możliwe do realizacji – mówi Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.
Jeśli na etapie weryfikacji szczegółowej okaże się, że realizacja złożonego projektu nie będzie możliwa w opisanym kształcie, urzędnicy skontaktują się z pomysłodawcami. Mailowo lub telefonicznie przedstawią propozycję niezbędnych zmian. Mogą one dotyczyć np. konieczności ograniczenia zakresu projektu, jeśli proponowana inwestycja przekracza wysokość kwoty w danej dzielnicy, lub zmiany lokalizacji, jeżeli podana działka została przeznaczona na inne cele. Autorzy i autorki będą mieć pięć dni na ewentualne uzupełnienia.
Trochę inna droga czeka natomiast projekty miejskie. Elementem weryfikacji szczegółowej będą bowiem warsztaty dopracowywania projektów. W trakcie tych spotkań urzędnicy przedstawią proponowany zakres zmian czy uzupełnień, a potem wspólnie z autorami dopracują ostateczną formę projektu. Wyniki oceny merytorycznej projektów poznamy do 26 czerwca.
Warto pamiętać, że jeśli projekt zostanie zweryfikowany negatywnie (uznany za niemożliwy do realizacji), autorzy i autorki będą mieć trzy dni robocze na złożenie odwołania od tej decyzji. Odwołane będzie można złożyć w wersji papierowej w siedzibie LIS (ul. Żeromskiego 31), w formie elektronicznej na adres bo@gdynia.pl, lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP lub e-Doręczeń. W treści odwołania należy opisać swoje zastrzeżenia dotyczące weryfikacji i jej wyników i uzasadnić swoją opinię. Ostateczne rozstrzygnięcie będzie należało do Prezydenta Gdyni.
Na realizację pomysłów, które we wrześniowym głosowaniu zdobędą największe poparcie, w budżecie miasta zarezerwowano 12,6 mln zł.
WYNIKI WERYFIKACJI FORMALNEJ: PROJEKTY DZIELNICOWE
WYNIKI WERYFIKACJI FORMALNEJ: PROJEKTY MIEJSKIE
powrót